Принципи гендерної рівності
У Конституції України закріплені принципи гендерної рівності та недопустимості будь-якої форми дискримінації. Стаття 24 визначає рівність чоловіків та жінок у всіх сферах життя, що визначається рівними можливостями в громадсько-політичній, культурній та професійній діяльності, а також захистом прав та матеріальною підтримкою материнства.
Статті 21 і 51 конституції додатково підкреслюють права на рівність у шлюбі та сім’ї, заснований на вільній згоді подружжя, а також недопустимість будь-якої форми дискримінації з огляду на стать, гендерну ідентичність та інші характеристики.
Згідно з нормами Конституції та законодавства у сфері праці, кожна людина має право на гідність та невідчужувані права, що включають у себе ідею рівних можливостей у всіх аспектах трудової діяльності. Стаття 2-1 КЗпП уточнює, що будь-яка форма дискримінації, включаючи за статевою ознакою та гендерною ідентичністю, є неприпустимою та карається за законом.
Ці принципи відображають не лише зобов’язання перед загальнолюдськими цінностями, а й сприяють побудові справедливого та рівноправного суспільства, де кожна особа має можливість розвиватися та досягати свого потенціалу, не залежно від статі чи інших характеристик.
Більше інформації та відповідей на найактуальніші питання щодо законодавства про працю ви знайдете на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/, сайті Держпраці https://dsp.gov.ua