МІШКОВО-ПОГОРІЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
21 травня 2024 р. № 14 XLI позачергова сесія
восьмого скликання
Про затвердження Стратегії відновлення та розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади до 2027 року
Керуючись пунктом 22 частини 1 статті 26 та статтями 34, 52, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» із змінами, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів», постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 № 695 Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, Стратегією розвитку Миколаївської області на період до 2027 року, сільська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Стратегію відновлення та розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади до 2027 року (додається)
- Вважати таким, що втратило чинність рішення сільської ради від 10.06.2022 №14 «Про затвердження Стратегії соціально-економічного розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади на 2021-2027 рр (нова редакція)
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань АПК, земельних ресурсів, соціального розвитку села, житлово-комунального господарства, охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів.
Сільський голова Андрій БОТАНІН
МІШКОВО-ПОГОРІЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
24 липня 2025 р. № 8 LVII позачергова сесія
восьмого скликання
Про внесення змін до Стратегії відновлення та розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади до 2027 року
Керуючись пунктом 22 частини 1 статті 26 та статтями 34, 52, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» із змінами, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів», постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 № 695 Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, Стратегією розвитку Миколаївської області на період до 2027 року, враховуючи обговорення, сільська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Внести зміни до Стратегії відновлення та розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади до 2027 року, а саме:
- Додати до операційної цілі 1.1 Покращення інвестиційної привабливості громади та створення умов для залучення інвестицій технічне завдання 1.1.9 Налагодження міжмуніципальної співпраці в Україні та за кордоном
- Технічне завдання 2.3.1 операційної цілі 2.3. Поліпшення управління енергетичними ресурсами та розвиток альтернативної енергетики викласти в такій редакції: «2.3.1 Впровадження систем енергоменеджменту на підпорядкованих об’єктах»
- До операційної цілі 2.8 Поліпшення управління енергетичними ресурсами та розвиток альтернативної енергетики додати технічне завдання 2.8.6. Створення безбар’єрного простору в населених пунктах в закладах і установах комунальної власності
- До операційної цілі 3.4 Створення постійної комунікації між населенням та владою громади додати технічне завдання 3.4.3 Сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб в життя громади з використанням соціальних, культурних, юридичних інструментів та створення житлового фонду для внутрішньо переміщених осіб
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань законності, боротьби з корупцією, регуляторної політики, планування, бюджету, фінансів, економічної реформи, підприємництва, приватизації та власності, депутатської діяльності та етики.
.
Сільський голова Андрій БОТАНІН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сільської ради
від 21.05.2024 року № 14
(зі змінами згідно з рішенням сільської ради
від 24.07.2025 №8)
СТРАТЕГІЯ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ
МІШКОВО-ПОГОРІЛІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ДО 2027 РОКУ
ЗМІСТ
1. МЕТОДОЛОГІЯ ТА ОПИС ПРОЦЕСУ РОБОТИ 7
2.1. Створення Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади 11
2.3. Порівняння Мішково-Погорілівської сільської ради з громадами- конкурентами 21
2.4. Демографічна характеристика Мішково-Погорілівської СТГ 21
2.5. Ринок праці об'єднаної територіальної громади 24
2.6. Містобудівна документація 25
3. СТАН РОЗВИТКУ ІНФРАСТРУКТУРИ ОБ'ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ 27
3.1.Транспортна інфраструктура 27
3.2. Екологічна інфраструктура 28
3.3. Енергетична інфраструктура 29
3.4. Виробнича інфраструктура 29
3.6. Соціальна інфраструктура 32
3.7. Фінансово-економічний стан Мішково-Погорілівської СТГ 40
3.8. Благоустрій та система поводження з ТПВ 44
3.9. Система місцевого самоврядування Мішково-Погорілівської громади 45
3.10. Залучення громадян до вирішення важливих питань у житті громади та комунікація (інформаційна політика) 47
4. АНАЛІЗ СИЛЬНИХ ТА СЛАБКИХ СТОРІН ГРОМАДИ (SWOT-АНАЛІЗ) 49
4.2. Матриця впливів для SWOT-аналізу Мішково-Погорілівської ТГ 53
4.3. Сценарії розвитку Мішково-Погорілівської громади на 2024-2027 роки 58
4.4. Діагностика місцевих проблем, визначених партисипативно за участі представників громади 64
5. МІСІЯ ТА БАЧЕННЯ ГРОМАДИ 73
6. СТРАТЕГІЧНІ ТА ОПЕРАЦІЙНІ ЦІЛІ РОЗВИТКУ МІШКОВО-ПОГОРІЛІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2020-2027РОКИ 74
6.1. Часові рамки і засоби реалізації 77
6.2. Припущення та ризики 78
6.3. Рекомендації 79
7. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ, МОНІТОРИНГУ ТА ОНОВЛЕННЯ ПЛАНУ СЕР 80
Додаток.
План заходів з реалізації Стратегії відновлення та розвитку Мішково-Погорілівської територіальної громади
ВСТУП
Завершення повномасштабної війни в Україні вимагатиме від усіх громад активного початку відновлення та розробок проектування майбутнього розвитку. Однією з таких громад є Мішково-Погорілівська об'єднана територіальна громада у Миколаївському районі Миколаївської області. Стратегія відновлення та соціально-економічного розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади має визначити стратегічні напрями розвитку громади в контексті національного відновлення та розвитку Миколаївської області. Завдання Стратегії – це оформлення бачення та механізмів досягнення покращення умов проживання мешканців на території громади, а також соціально-економічного розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади (далі Стратегія).
Нормативно-правовою основою для розроблення Стратегії є:
- Закон України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» від 23.03.2000 р.№1602-ІІІ[1];
- Закон України «Про засади державної регіональної політики» від 5 лютого 2015 року № 156-VІІІ[2];
- постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 р. № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проєкту державного бюджету» із змінами[3];
- постанова Кабінету Міністрів України від 06.0.2014 р. № 385 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року»[4];
- постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 932 «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів»[5];
- наказ Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.03.2016 року №75 «Методичні рекомендації щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади»[6].
- Наказ Мінрегіону від 21.12.2022 року № 265 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізації стратегій розвитку територіальних громад»;
- Методичні рекомендації щодо формування і реалізації стратегічних і програмних документів соціально-економічного розвитку територіальної громади тощо.
- Стратегія розвитку Миколаївської області на період до 2027 року (затверджена рішенням Миколаївської обласної ради 23 грудня 2020 року № 43)
Стратегія підготовлена на основі соціально-економічного аналізу розвитку населених пунктів, що входять до складу сільської територіальної громади (далі - СТГ), за попередні періоди (включаючи статистичну інформацію) та визначає цілі, пріоритети соціально-економічного розвитку та заходи, спрямовані на забезпечення необхідних умов для планомірного і послідовного наближення рівня життя мешканців громади до європейських стандартів коштом внутрішнього і зовнішнього потенціалу та збереження унікальних духовних і культурних традицій.
Стратегія дозволяє ідентифікувати та знайти прийнятні шляхи усунення проблем громади, забезпечити налагодження діалогу між громадськістю та владою. Її метою є зростання добробуту, підвищення рівня життя і соціального захисту населення Мішково-Погорілівської громади шляхом забезпечення позитивних структурних зрушень в економіці, підвищення її конкурентоспроможності, як основи для збалансованого зростання стандартів та показників економічного розвитку. Стратегія визначає цілі, завдання та основні заходи соціально-економічного розвитку, а також формування та раціонального використання фінансових ресурсів Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади на 2021-2027 роки, а операційні цілі та технічні проєкти до Стратегії з її реалізації визначають основні методи досягнення поставлених цілей (у додатках).
Стратегія враховує бажання мешканців громади жити далі – відновлювати свої оселі і соціально-економічну інфраструктуру, знаходити можливості розвивати свій край, враховуючи попередній досвід і сучасні інноваційні технології у всіх сферах.
Стратегія розроблена на основі аналізу минулого стану та поточної ситуації в господарському комплексі Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади, прогнозів і пропозицій підприємств і організацій, виходячи із загальної соціально-економічної ситуації, що склалася на відповідній території, з урахуванням можливостей та місцевих ресурсів, відповідно до пріоритетних напрямків розвитку населених пунктів об’єднаної територіальної громади.
Підготовка Стратегії розпочалася з проведення соціально-економічного аналізу, що містить:
- дослідження основних тенденцій соціально-економічного розвитку сукупності населених пунктів Мішково-Погорілівської СТГ за попередній період, дослідження оточення (зовнішнього середовища) та оцінка можливостей розвитку;
- визначення стратегічних, операційних цілей та завдань Стратегії;
- відбір та коригування технічних завдань на проєкти розвитку для Плану заходів та проєктів з реалізації Стратегії.
Стратегія соціально-економічного розвитку Мішково-Погорілівської сільської ради як об’єднаної громади на 2021-2027 роки розроблена виконавчим комітетом сільської ради спільно з іншими структурними підрозділами, керівниками підприємств, установ та організацій. Перший варіант Стратегії затверджений рішенням Мішково-Погорілівської сільської ради №6 від 02.03.2021 року.
Зміни до принципів та підходів регіонального розвитку викликали необхідність узгодження стратегічних напрямків та оперативних цілей Стратегії з Державною Стратегією регіонального розвитку до 2027 р., що затверджена Постановою Кабінету міністрів України від 05 серпня 2020 р. № 695.
Процеси глобалізації та суспільних трансформацій підвищили пріоритетність збереження довкілля, а отже, потребують вжиття термінових заходів. Протягом тривалого часу регіональний економічний розвиток супроводжувався незбалансованою експлуатацією природних ресурсів, низькою пріоритетністю питань захисту довкілля, що унеможливлювало досягнення збалансованого (сталого) розвитку громади. Тому при оновленні Стратегії та відповідно до вимог щодо розробки документів державного планування було проведено Стратегічну екологічну оцінку (СЕО) документу. СЕО проводилось за сприянням та підтримкою ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва».
Мішково-Погорілівська об’єднана територіальна громада активно працює над відновленням та розвитком у повоєнний період, а інвестиції і підтримка зі сторони донорів відіграють важливу роль у цьому процесі. Громада докладає всіх можливих зусиль, щоб забезпечити життєво важливі потреби своїх мешканців та розвивати територію для майбутніх поколінь. Однією з найбільших проблем, які стоять перед громадою, є забруднені землі фермерських господарств, які не можуть використовуватися для вирощування продукції через об'єктивні ризики мінної небезпеки.
Оновлена Стратегія розроблена виконавчим комітетом сільської ради спільно з іншими структурними підрозділами, керівниками комунальних підприємств, установ та організацій.
Фінансування та реалізація заходів Стратегії буде забезпечуватися коштом сільського, державного та обласного бюджетів, коштів підприємств, міжнародних фінансових організацій та інвесторів, спонсорської допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством України.
Розробка Стратегії обумовлена необхідністю у створенні плану дій, який забезпечить системний підхід до раннього відновлення та підтримки соціальної, економічної і культурної сфер із залученням місцевих, регіональних, національних та міжнародних стейкхолдерів. Оновлення Стратегії відбулося в рамках проєкту «HAVEN – гуманітарна діяльність через волонтерів, активістів і мережі», що був реалізований Громадською спілкою «Мережа правового розвитку» за сприянням FCDO, з метою надання підтримки територіальним громадам та обласним державним адміністраціям – обласним військовим адміністраціям у забезпеченні координації реагування на виявлені потреби та інтеграції нагальних гуманітарних проблем у довгострокову стратегію соціально-економічного розвитку у Херсонській та Миколаївській областях.
До початку повномасштабного вторгнення військ Російської Федерації підготовка Стратегії відбувалася за підтримки та відповідно до методології, запропонованої Програмою для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», Громадською організацією «Фонд розвитку міста Миколаєва».
Учасники Робочої групи з підготовки Стратегії
|
|
Ботанін Андрій Леонідович |
Голова робочої групи, сільський голова |
|
|
Максимішина Ганна Анатоліївна |
Староста Каравелівського округу |
|
|
Кондратьєв Михайло Миколайович |
Начальник відділу ЖКГ, земельних ресурсів, комунальної власності, цивільного захисту, екології та природних ресурсів, соціально економічного розвитку |
|
|
Золотухін Михайло Євгенович |
Директор ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва», координатор робочої групи (за згодою) |
|
|
Татаренкова Інна Іванівна |
Секретар робочої групи, секретар сільської ради |
|
|
Юрченко Марина Геннадіївна |
Начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту |
|
|
Захарчук Олексій Євгенович |
Депутат сільської ради, підприємець (за згодою) |
|
|
Золотухіна Тетяна Валентинівна |
Експертка ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» (за згодою) |
|
|
Павловська Наталія Григорівна |
Діловод Каравелівського старостинського округу |
|
|
Романечко Роман Анатолійович |
Депутат сільської ради |
|
|
Некрасов Сергій Вікторович |
Завідувач сектору містобудування та архітектури |
|
|
Бойко Галина Михайлівна |
Головний бухгалтер сільської ради |
|
|
Верба Ірина Олекснадрівна |
Спеціаліст II категорії сільської ради |
|
|
Пруткевич Наталя Анатоліївна |
Начальник Відділу соціального захисту населення |
|
|
Тихомирова Тамара Леонідівна |
Директор КП «Добропобут» |
|
|
Гриньова Марія Сергіївна |
Спеціаліст І категорії сільської ради |
|
|
Жайворонок Ганна Дмитрівна |
Спеціаліст II категорії сільської ради |
|
|
Марченко Наталя Миколаївна |
Директор Капустинського СБК |
Головною метою розробки оновленої стратегії відновлення та розвитку є підтримка і задоволення основних потреб населення прифронтової територіальної громади та формування основи для відновлення і забезпечення стійкості у розвитку її соціальної, економічної, культурної та інших сфер що було реалізовано Громадською спілкою «Мережа правового розвитку» та Громадською організацією «Центр навчання і освіти дорослих «Південь».
Завдання щодо розробки стратегії:
• проаналізувати політичну, економічну, соціально-культурну, технологічну, правову та екологічну ситуацію в громаді з метою визначення основних проблем, потреб та потенціалу їх вирішення і задоволення;
• вивчити запити та бачення щодо розвитку громади наступних груп стейкхолдерів:
– влади,
– органів місцевого самоврядування,
– економічного сектору – бізнесу, комісії ради депутатів з економічного розвитку і економічного відділу виконавчого комітету,
– соціального, освітнього кластерів та охорони здоров’я,
– громадянського суспільства та активних громадян,
– ради з питань ВПО, осіб, які перемістилися у громаду з моменту її деокупації, мешканців громади, які перебувають за її межами після повномасштабного вторгнення;
• розробити практичне бачення розвитку громади за сферами діяльності;
• визначити основні перешкоди щодо реалізації практичного бачення та розробити алгоритми їх вирішення;
• визначити напрями забезпечення потреб з відновлення та розвитку громади;
• розробити план дій на рік.
Стратегія розроблялась на основі партисипативного методу за наступними етапами:
• вивчення інформації з відкритих джерел та наданих документів представниками виконавчого комітету Мішково-Погорілівської сільської ради;
• проведення глибинного інтерв’ю з представниками різних груп, які забезпечують врядування та процеси життєдіяльності громади;
• проведення п’яти одноденних фасилітованих зустрічей для розробки практичного бачення зацікавлених сторін щодо розвитку громади: керівним складом селищної військової адміністрації, її виконавчим комітетом та депутатами селищної ради, представниками бізнесу та керівниками житлово-комунальних підприємств, представниками соціально-гуманітарної сфери: соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти та культури, представниками організацій громадянського суспільства та місцевими активістами, Радою з питань ВПО;
• проведення дводенної сесії партисипативного стратегічного планування за наступними напрямами: врядування громадою, розвиток економічного потенціалу громади, розвиток соціально-гуманітарної сфери, розвиток місцевої демократії, розвиток людського капіталу громади;
• проведення одноденного тренінгу з осмислення стратегії, як цілісного сенсового і прикладного документу, та формування навичок із стратегічного мислення і практичної реалізації стратегічного плану.
Учасники Робочої групи з оновлення Стратегії
|
1. |
Ботанін Андрій Леонідович |
голова робочої групи, сільський голова |
|
2. |
Кондратьєв Михайло Миколайович |
начальник відділу ЖКГ земельних ресурсів, комунальної власності, цивільного захисту,екології та природних ресурсів, соціально економічного розвитку |
|
3. |
Кравчук Лілія Станіславівна |
Координатор робочої групи (за згодою) |
Реалізувати проєкти, які включено до Плану реалізації можна шляхом:
• їхнього включення до переліку заходів Програми соціально-економічного розвитку та/або місцевих програм з подальшим використанням на ці цілі коштів місцевого бюджету;
• використання коштів Державного фонду регіонального розвитку, Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, у випадку, якщо відповідний проєкт буде включено до числа проєктів, котрі отримують фінансування з цих джерел;
• залучення субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, що можуть забезпечуватися за рахунок цієї субвенції;
• залучення додаткового фінансування/співфінансування за рахунок інших державних або обласних програм;
• використання фінансово підтримки МТД (міжнародної технічної допомоги) суб‘єктами місцевого розвитку;
• залучення грантових коштів;
• використання фінансової допомоги або участі в реалізації окремих проєктів бізнесу або мешканців громади (якщо це передбачено умовами проекту);
• залучення кредитних ресурсів, облігаційних позик, інших форм фінансування на зворотній основі;
• фінансування з інших джерел відповідно до діючого законодавства.
План заходів щодо реалізації Стратегії опрацьований на 3 роки, однак у перспективі передбачено його коригування та наповнення новим змістом (заходами) залежно від змін внутрішніх та зовнішніх умов реалізації, при виникненні нових завдань, при коригуванні загальнодержавної та обласної Стратегій відновлення та розвитку.
АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА
2.1. Створення Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади
У вересні 2019 року процес децентралізації та волевиявлення мешканців зацікавлених громад призвів до появи Мішково-Погорілівської об’єднаної територіальної громади, до складу якої увійшла Мішково-Погорілівська та Коларівська сільські ради. Об’єднання відбувалося відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Згідно із Державною стратегією регіонального розвитку до 2020 спроможні територіальні громади повинні стати базовим елементом ефективної системи влади в Україні.
Це, в першу чергу, зумовлюється тим, що кожна громада та кожен орган місцевого самоврядування, які увійшли до складу СТГ, до об’єднання мав власні пріоритети розвитку та власну систему цінностей щодо управління, в тому числі й наявними ресурсами. Після об’єднання ці пріоритети, очевидно мають бути переглянуті та мають бути вироблені підходи до управління «об’єднаними» ресурсами.
Згідно із Державною стратегією регіонального розвитку до 2027 стратегічною метою державної регіональної політики є розвиток та єдність, орієнтовані на людину - гідне життя в згуртованій, децентралізованій, конкурентоспроможній і демократичній Україні, забезпечення ефективного використання внутрішнього потенціалу територій та їх спеціалізації для досягнення сталого розвитку країни, що створює умови для підвищення рівня добробуту та доходів громадян під час досягнення згуртованості в соціальному, гуманітарному, економічному, екологічному та просторовому вимірах.
Стратегія соціально-економічного розвитку Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади на 2021-2027 роки спрямована на соціально-економічний розвиток населених пунктів та розроблений на основі вищезгаданої Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 р, Стратегії розвитку Миколаївської області до 2027 та враховує їх головні цілі та завдання.
2.2. Географічне положення та природні особливості Мішково-Погорілівської сільської територіальної громади
Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Миколаївського району Миколаївської області. Центром району є місто Миколаїв.
Громада розташована в південній частині Миколаївської області, її територія є нерозривною, межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад що об’єдналися: Мішково-Погорілове, Святомиколаївка, Капустине, Каравелове, Зайчівське, Добра Надія, Ясна Поляна. Загальна площа СТГ становить 172,09 км2.
Громада межує (рис. 1):
- на заході – Костянтинівська сільська рада та Миколаївська міська рада;
- на сході – Воскресенська селищна рада;
- на півдні – Миколаївська міська рада та Шевченківська сільська рада;
- на півночі – Костянтинівська сільська рада та Інгульська сільська рада.